Menu

Hatha joga

Czym jest joga?
Joga jest systemem filozoficznym, zajmującym się związkami pomiędzy ciałem i umysłem, które wg. jogi, są ze sobą połączone i wzajemnie na siebie oddziałują. W sanskrycie, na gruncie którego powstało słowo joga, oznacza ono kontrolę, jarzmo, zjednoczenie, połączenie, jedność. Człowieka praktykującego jogę nazywa się joginem lub joginią.

Hatha joga bazuje głównie na praktyce pozycji jogi (asana), procesach oczyszczających (krija) oraz na kontroli oddechu (pranajama). Od jogi klasycznej (np. z Jogasutr Patandżalego) hatha jogę odróżnia mniejszy nacisk na metafizykę, za to silny nacisk na praktykę fizyczną - praktykę asan. Są one ćwiczeniami jogi, a celem ich wykonywania jest osiągnięcie wewnętrznej harmonii i wzmocnienie ciała. Ta wewnętrzna harmonia ciała polega konkretnie na znalezieniu pewnego rodzaju "złotego środka" pomiędzy rozluźnieniem, a wzmocnieniem. Ciało sztywne i napięte należy rozciągnąć i rozluźnić, ciało zbyt rozluźnione wzmocnić. Asany zatem zwiększają siłę i wydajność mięśni, ścięgien, systemu krążenia, systemu nerwowego, mają również korzystny wpływ na umysł i psychikę; wymagają skupienia na oddechu, co wpływa korzystnie na pracę serca, a to pomaga w natlenieniu komórek ciała i przyspiesza procesy metaboliczne.

Nasze zajęcia hatha jogi w Yoga Balance to łagodna forma jogi dla początkujących, jak i zaawansowanych w praktyce, którzy pragną bardziej skupić się na technice i dokładnym wykonaniu asan (pozycji jogi). Na zajęciach nie zajmujemy się tylko samą praktyką, ale również znajdujemy czas na objaśnienia techniczne i szczyptę teorii. Hatha joga to idealna forma jogi dla osób, które pragną zrobić coś dla swojego ciała, rozwinąć jego siłę, wytrzymałość, elastyczność oraz poczuć się lepiej ze swym ciałem na poziomie mentalnym. Zajęcia uczą również uważnego łączenia ruchu z oddechem, co niezwykle ważne jest w praktyce asan. Każde zajęcia hatha jogi kończą się kilkunastominutowym, głębokim relaksem (joga nidra), który doskonale pozwala zregenerować ciało i umysł po całym dniu pracy.

zobacz zdjęcia

Ashtanga joga

Ashtanga vinyasa joga stanowi jedną z najbardziej dynamicznych form hatha jogi. Spośród innych stylów hatha jogi wyróżnia ją powtarzalność wykonywanych sekwencji asan, które są niejako "z góry" ustalone (wykonujemy asany w tzw. seriach) oraz dynamika, podtrzymywana dzięki płynnym przejściom pomiędzy pozycjami. Ashtanga joga jest niejako zaprzeczeniem panującego wyobrażenia o jodze jako o spokojnej aktywności fizycznej, nastawionej głównie na rozciąganie ciała. W systemie ashtanga jogi znajdziemy bowiem nie tylko pozycje rozciągające, ale również asany wzmacniające, dynamiczne przeskoki i inne przejścia pomiędzy pozycjami. Dlatego właśnie ashtanga joga stanowi najbardziej wszechstronny trening na poziomie ciała i dzięki temu stała się jedną z najpopularniejszych odmian jogi na Zachodzie, gdzie często bywa również nazywana "power yogą". Regularna praktyka ashtanga jogi zapewnia prawidłową postawę i ładną, wyrzeźbioną sylwetkę. Na poziomie mentalnym ashtanga joga stanowi tzw. "medytację w ruchu", gdzie ruch w połączeniu z punktem skupienia wzorku i oddechem łączy się w jedność (vinyasa) i wytwarza w umyśle stan koncentracji, jak i odprężenia zarazem. Ashtanga joga nie tylko poprawia kondycję fizyczną, ale również samopoczucie psychiczne.

Zajęcia ashtanga jogi w Yoga Balance nie są typową I lub II serią prowadzoną. Są to nasze autorskie zajęcia, które mają na celu przekazanie zarówno pewnych informacji teoretycznych o systemie ashtanga vinyasa joga, jak również praktykę I i II serii krok po kroku, tj. z objaśnieniem wykonania poszczególnych asan, techniki oddechu ujjayi i łączenia go z ruchem (vinyasa). Z uwagi na fakt, że ashtanga joga jest jedną z najbardziej dynamicznych form hatha-jogi, zajęcia z pewnością będą odpowiadały osobom bardziej energicznym, które potrzebują większej dawki wyzwań i wysiłku fizycznego. W wyniku ćwiczeń następuje mocne rozgrzanie ciała dające efekt sauny i masażu, bardzo się pocimy i spalamy dużo kalorii, jednocześnie rzeźbiąc wspaniałą sylwetkę. To naprawdę działa!

zobacz zdjęcia

Kurs dla początkujących (hatha joga)

Zapraszamy serdecznie wszystkich chcących rozpocząć praktykę jogi, jak również tych, praktykujących od niedawna, na kurs jogi przeznaczony dla osób zupełnie początkujących. Kurs przede wszystkim nastwiony będzie na naukę podstawowych asan (pozycji jogicznych), ale oprócz tego poznasz podstawowe techniki oddechowe w jodze, a także odrobinę teorii i filozofii, dzięki czemu Twoja perspektywa postrzegania jogi z pewnością stanie się szersza i bardziej zrozumiała.

DO KOGO KIEROWANY JEST KURS?
Kurs przede wszystkim kierowany jest do osób całkowicie początkujących, które nigdy wcześniej nie miały styczności z systemem ćwiczeń hatha jogi. Kurs jest przeznaczony także dla osób praktykujących jogę od niedawna, które chcą zgłębić techniki wykonania podstawowych pozycji, rozłożyć je na czynniki pierwsze, poznać prawidłowy kierunek pracy w asanach. Zapraszamy również wszystkich tych, którzy pragną doskonalić swoją praktykę, a kurs będzie doskonałą okazją do jej pogłębienia.

PROGRAM KURSU:
Podczas kursu przede wszystkim poznasz klasyfikację asan oraz podstawowe zasady wykonywania 30 asan, najważniejszych z punktu widzenia dydaktycznego. Nauczysz się także w jaki sposób korzystać z przyborów pomocnych przy wykonywaniu tych asan (paski, klocki, koce), dzięki czemu staniesz się w praktyce bardziej samodzielny i dowiesz się jakich konkretnie pomocy potrzebuje Twoje ciało w danej asanie. Poznasz nie tylko podstawowe techniki wykonania asan, ale także podstawowe techniki oddechowe w jodze. Dowiesz się jakie znaczenie ma po każdej naszej praktyce prawidłowa relaksacja.

Podczas kursu zgłębisz:
POZYCJE STOJCE - są to najważniejsze asany pod względem zarówno dydaktycznym, jak i niezwykle szerokiego zakresu ich działania. Uczymy się w nich nie tylko prawidłowego ułożenia ciała w przestrzeni, ale przede wszystkim podstawowych technik i ruchów obecnych w innych asanach.

POZYCJE ZE ZGIĘCIEM KRĘGOSŁUPA (skłony do przodu) - pozycje nazywane również "wygięciami do przodu", które doskonale zwiększają zakresy ruchu poszczególnych partii ciała, przygotowując ciało do wykonania w bezpieczny sposób innych, trudniejszych pozycji. Mają również działanie regeneracyjne i izolujące zmysły (regenerujące układ nerwowy).

POZYCJE SIEDZĄCE - pozycje najczęściej wymieniane w pismach jogicznych jako najbardziej użyteczne w praktyce jogi, które wzmacniają kręgosłup oraz usprawniają krążenie w kręgosłupie. Tonizują również narządy jamy brzusznej i klatki piersiowej.

POZYCJE BRZUSZNE - czyli oddziałujące przede wszystkim na narządy jamy brzusznej oraz mięśnie brzucha. Pozycje te doskonale przygotowują ciało do innych asan wymagających prawidłowego zaangażowania mięśni korpusu ciała.

POZYCJE Z ROTACJĄ KRĘGOSŁUPA (skręty) - wyjątkowe i nieocenione dla zesztywniałych mięśni wzdłuż kręgosłupa. Pozycje skrętne w jodze uelastyczniają mięśnie i więzadła kręgosłupa, zapewniając mu prawidłowe zaopatrzenie w krew.

POZYCJE Z WYGIĘCIEM DO TYŁU (wygięcia do tyłu) - stanowią one niezwykle istotną część praktyki asan, gdyż prezentują rodzaj ruchu najczęściej w naszym zwykłym życiu pomijany, a z punktu widzenia zdrowia niezwykle cenny, powalający utrzymać ciało w zdrowiu i dobrym samopoczuciu. W tej grupie asan znajdują się zarówno łatwe, jak i bardzo zaawansowane pozycje. Te zaawansowane, są jednymi z najbardziej intensywnych pozycji w jodze w ogóle, dlatego praktykuje się je dopiero po odpowiednim przygotowaniu i doskonałym opanowaniu technicznym łatwiejszych pozycji z wygięciem.

POZYCJE ODWRÓCONE (inwersje) - są to chyba najbardziej charakterystyczne pozycje dla systemu hatha-jogi, które pełnią jednocześnie niezwykle ważną rolę dla ludzkiego zdrowia. Ich najważniejszym zadaniem jest odwrócić negatywny efekt grawitacji, która działa działa na ludzkie ciało. Są to jednak pozycje, co do których należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłową technikę ich wykonania. Wykonywane w sposób dla danej osoby bezpieczny są zwieńczeniem naszej praktyki asan.

GŁĘBOKI RELAKS - jest podstawową formą relaksu na gruncie hatha-jogi. Wykonywany w pozycji relaksacyjnej zawsze na zakończenie praktyki asan, pozwala uwolnić wszelkie napięcia, usunąć nagromadzone zmęczenie. W rezultacie uważa się, że głęboka relaksacja jest jednym z najważniejszych elementów praktyki jogi.

CZAS TRWANIA KURSU:
Nasz kurs hatha jogi dla początkujących odbywa się cyklicznie w ciągu roku w kilku edycjach: styczeń/luty, marzec/kwiecień, maj/czerwiec, wrzesień/październik oraz listopad/grudzień.Cały kurs trwa 2 miesiące i składa się z 8 spotkań. Zajęcia z kursu odbywają się raz w tygodniu - w Chorzowie w piątki o godzinie 17.00, w Bytomiu we wtroki o godzinie 19.00.

LICZBA MIEJSC:
Liczba miejsc na kursie jest ograniczona, a jej uczestnicy tworzą grupę zamkniętą, która realizuje program kursu. Do grupy zapisujemy tylko 14 osób. O pierwszeństwie na liście uczestników decyduje kolejność dokonanych wpłat, nie kolejność zgłoszeń.

ZAPISY I INFORMACJE:
Chorzów: 608 585 302 (Asia), yoga_balance@yahoo.pl
Bytom: 792 545 456 (Ewa), yoga0balance@gmail.com
lub wysyłając wiadomość na FB (wiadomość do Yoga Balance).

zobacz zdjęcia

Joga dla kobiet w ciąży

Stając się matką, kobieta realizuje jedną ze swoich najwspanialszych misji życia (o ile nie najwspanialszą) - przekazuje życie dalej. Okres ciąży to często prawdziwa rewolucja w życiu kobiety - w jej ciele, umyśle, emocjach. Podwyższony poziom hormonów powoduje w ciele kobiety wiele zmian, które przyszła mama musi zaakceptować i z którymi musi sobie poradzić. Dlatego właśnie warto zadbać o to, by okres ciąży i przygotowań do porodu był radosny, pełen akceptacji i otwartości.

Joga jest unią sprawnego ciała i świadomego kontaktu ze sobą, ze swoim umysłem. Dlatego kobieta praktykująca jogę może łatwiej i pełniej przejść przez ciążę i poród. Pozycje jogiczne (asany) są niezwykle skuteczne w korygowaniu wad postawy, poprawie krążenia krwi i w walce z ciążową ociężałością. Ale joga to nie tylko ćwiczenia fizyczne. Integralną częścią praktyki jogi jest świadomy, pełen skupienia oddech, dzięki któremu kobieta instynktownie uczy się oddychać podczas porodu.

Wymieniając zalety praktyki jogi dla kobiet w ciąży nie sposób pominąć również jej psychicznego aspektu i korzystnego wpływu na życie z samą sobą w tym szczególnym czasie. Sprawne ciało i świadomy oddech nie tylko wpływają na lepsze samopoczucie fizyczne, ale także poprawiają kondycję psychiczną. Codzienna praktyka jogi czyni kobietę silniejszą psychicznie, uczy determinacji i odwagi, przygotowując ją do wielkiego wydarzenia jakim jest poród.

Nazywam się Joanna Wroblowska i jestem mamą rocznego synka Maksyma. Przez cały drugi i trzeci trymestr ciąży praktykowałam jogę i do dziś jestem pełna wdzięczności za wszystkie efekty swojej praktyki. Ucząc jogi w różnych grupach wiekowych od ponad 10 lat oraz posiadając swoje własne doświadczenie ciąży i porodu siłami natury, pragnę wprowadzić w Twoje życie praktykę jogi, byś w sprawności ciała, pełna spokoju i odwagi mogła jeszcze bardziej cieszyć się tym szczególnym czasem.

DO KOGO KIEROWANE SĄ ZAJĘCIA:
Zajęcia kierowane są do kobiet w ciąży, które ukończyły 14 tydzień ciąży oraz nie posiadają przeciwwskazań do wykonywania ćwiczeń. Przed pierwszymi zajęciami należy przedstawić zaświadczenie od lekarza prowadzącego ciążę o braku przeciwwskazań do praktyki jogi.

PROWADZĄCA:
Joanna Wroblowska - joginka, nauczycielka jogi z ponad 10 letnim doświadczeniem w prowadzeniu zajęć, założycielka Yoga Balance. Wielbicielka natury i naturoterapii, z czego najbardziej ziołolecznictwa, apiterapii i aromaterapii. Absolwentka kursu Zielarz-Fitoterapeuta organizowanego przez Instytut Medycyny Klasztornej w Katowicach. Mama rocznego synka, wielbicielka chustonoszenia, propagatorka karmienia piersią.

DATA I GODZINA:
Zajęcia odbywają się w każdą środę
Godz. 10.30 - 12.00

MIEJSCE:
Studio Yoga Balance
Chorzów, ul. Boczna 12
(pawilon handlowo-usługowy, I piętro)

CENA: 30 zł
Płatność gotówką na miejscu.

ZAPISY I INFORMACJE:
Na zajęcia obowiązują zapisy. Zajęcia odbywają się od 4 chętnych osób.
Zapisać można się telefonicznie wysyłając SMS lub dzwoniąc pod numer telefonu:
608 585 302 (Asia)

Jeżeli nie odbieram, to znaczy, że prowadzę właśnie zajęcia. Wtedy najlepiej wyślij SMS lub poczekaj, aż oddzwonię. Zawsze otrzymasz ode mnie SMSa zwrotnego z potwierdzeniem, że danego dnia zajęcia się odbywają. Zapraszam serdecznie wszystkie przyszłe mamy, chętne zadbać o siebie w tym szczególnym czasie!

Asia Wroblowska

zobacz zdjęcia

Joga dla seniorów

Powoli odchodzi w przeszłość stereotyp osoby starszej, która swój wolny czas zwykła spędzać tylko w domu. Współcześni seniorzy lubią wychodzić z domu i spędzać czas w towarzystwie, poświęcając się różnym aktywnościom, dbając przy okazji o swoją sprawność fizyczną i psychiczną.

Joga dla seniorów to zajęcia dostosowane specjalnie do potrzeb i możliwości osób starszych. Ćwiczenia przebiegają w spokojnej i miłej atmosferze, a ich wykonanie nie jest trudne, nie wymagają więc szczególnej kondycji fizycznej, czy też rozciągnięcia. Praktykowanie jogi w starszym wieku znacząco poprawia samopoczucie oraz zwiększa siły witalne.

Nasze studio wyposażone jest w maty do jogi, z których możesz skorzystać oraz wszelki niezbędny sprzęt, który znacząco poprawia ułożenie ciała w pozycji, podnosząc tym samym komfort ćwiczeń. Posiadamy wałki, klocki, paski, specjalne rozkładane krzesełka do ćwiczeń oraz piłki. Nie potrzebujesz niczego za wyjątkiem wygodnego stroju i pozytywnej energii.

CO EWENTUALNIE ZABRAĆ Z DOMU:
Całe nasze studio jest strefą bez butów, więc jedyne co możesz zabrać z domu to obuwie zmienne do poruszania się po naszym studio.

PROWADZĄCA:
Joanna Wroblowska - joginka, założycielka Yoga Balance, nauczycielka jogi z ponad 10 letnim doświadczeniem w prowadzeniu zajęć dla różnych grup wiekowych. Wielbicielka natury i naturoterapii, z czego najbardziej ziołolecznictwa, apiterapii i aromaterapii. Absolwentka kursu Zielarz-Fitoterapeuta organizowanego przez Instytut Medycyny Klasztornej w Katowicach.

DATA I GODZINA:
Zajęcia odbywają się:
poniedziałek i środa - godz. 9.00
wtorek i czwartek - godz. 11.00

MIEJSCE:
Studio Yoga Balance
Chorzów, ul. Boczna 12
(pawilon handlowo-usługowy, I piętro)

CENA: 15 zł (jednorazowe zajęcia)
Płatność gotówką na miejscu.

ZAPISY I INFORMACJE:
Na zajęcia obowiązują zapisy. Zajęcia odbywają się od 6 chętnych osób.
Zapisać można się telefonicznie wysyłając SMS lub dzwoniąc pod numer telefonu:
608 585 302 (Asia)

Jeżeli nie odbieram, to znaczy, że prowadzę właśnie zajęcia. Wtedy najlepiej wyślij SMS lub poczekaj, aż oddzwonię. Zawsze otrzymasz ode mnie SMSa zwrotnego z potwierdzeniem, że danego dnia zajęcia się odbywają.

Zapraszam serdecznie!
Asia Wroblowska

zobacz zdjęcia

Zajęcia indywidualne

Jeżeli marzysz o tym, żeby praktykować jogę w zaciszu swojego domu lub u nas w studio, sam na sam z nauczycielem, który całkowicie skupia na Tobie swoją uwagę i prowadzi Cię przez praktykę jogi krok po kroku, to jest możliwe. Prowadzimy zajęcia indywidualne, które dobieramy specjalnie do potrzeb i możliwości praktykującego. Zajęcia mogą odbywać się w Twoim domu, jak również w naszym studio, po wcześniejszym umówieniu terminu i godziny. Mogą również odbywać się w formie online, przy pomocy aplikacji Zoom.

Zajęcia prowadzone w sposób indywidualny mają wiele zalet. Mogą odbywać się w czasie dogodym dla Ciebie i z częstotliwością, która Ci odpowiada. Nauczyciel, który Cię prowadzi dobierze tak praktykę asan (pozycji jogi), by była dla Ciebie jak najbardziej efektywna, jednocześnie mając na uwadze ograniczenia Twojego ciała, tudzież problemy zdrowotne. Podczas zajęć indywidualnych nie musisz się do nikogo dopasowywać i nie "gonisz za grupą". Jesteś w stanie praktykować w swoim tempie, w rytm swojego oddechu.

Cena takich zajęć zależy od kilku czynników, takich jak: miejsce, forma zajęć (np. online), koszty dojazdu nauczyciela, pora dnia, ilość osób (jeżeli chcesz praktykować np. wspólnie z członkiem rodziny). Dlatego cena takich zajęć każdorazowo ustalana jest indywidualnie. Po prostu skontaktuj się z nami:

608 585 302 (Asia Wroblowska)
792 545 456 (Ewa Pawlicka)

Jeżeli nie odbieramy telefonu, to znaczy, że właśnie prowadzimy zajęcia. Wyślij wówczas SMS, lub poczekaj, aż oddzwonimy.

Zapraszamy serdecznie!
Asia i Ewa

zobacz zdjęcia

Nasz adres

Chorzów

Studio Yoga Balance

ul. Boczna 12 (pawilon handlowo-usługowy, I piętro)

Bytom

Yoga Balance Bytom
(I piętro)

ul. Gliwicka 16

yoga_balance@yahoo.pl

Masz pytania zadzwoń
608585302 - Asia (Chorzów)
792545456 - Ewa (Bytom)
Znajdziesz nas na

Yoga Balance FacebookFACEBOOK

Yoga Balance InstagramINSTAGRAM

YOGA BALANCE 2018

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy, że Administratorem Państwa danych osobowych jest Yoga Balance, ul. Powstańców Śląskich 10, 41-902 Bytom. Przetwarzanie Państwa danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO w celach statystycznych, marketingowych i analizowaniu ruchu na stronie internetowej. Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords. Dane będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat. Posiadacie Państwo prawo dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia. Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo zablokować tę opcję samodzielnie w ustawieniach przeglądarki.Akceptuję
Do góry