Menu

Hatha joga

Czym jest joga?
Joga jest systemem filozoficznym, zajmującym się związkami pomiędzy ciałem i umysłem, które wg. jogi, są ze sobą połączone i wzajemnie na siebie oddziałują. W sanskrycie, na gruncie którego powstało słowo joga, oznacza ono kontrolę, jarzmo, zjednoczenie, połączenie, jedność. Człowieka praktykującego jogę nazywa się joginem lub joginią.

Hatha joga bazuje głównie na praktyce pozycji jogi (asana), procesach oczyszczających (krija) oraz na kontroli oddechu (pranajama). Od jogi klasycznej (np. z Jogasutr Patandżalego) hatha jogę odróżnia mniejszy nacisk na metafizykę, za to silny nacisk na praktykę fizyczną - praktykę asan. Są one ćwiczeniami jogi, a celem ich wykonywania jest osiągnięcie wewnętrznej harmonii i wzmocnienie ciała. Ta wewnętrzna harmonia ciała polega konkretnie na znalezieniu pewnego rodzaju "złotego środka" pomiędzy rozluźnieniem, a wzmocnieniem. Ciało sztywne i napięte należy rozciągnąć i rozluźnić, ciało zbyt rozluźnione wzmocnić. Asany zatem zwiększają siłę i wydajność mięśni, ścięgien, systemu krążenia, systemu nerwowego, mają również korzystny wpływ na umysł i psychikę; wymagają skupienia na oddechu, co wpływa korzystnie na pracę serca, a to pomaga w natlenieniu komórek ciała i przyspiesza procesy metaboliczne.

Nasze zajęcia hatha jogi w Yoga Balance to łagodna forma jogi dla początkujących, jak i zaawansowanych w praktyce, którzy pragną bardziej skupić się na technice i dokładnym wykonaniu asan (pozycji jogi). Na zajęciach nie zajmujemy się tylko samą praktyką, ale również znajdujemy czas na objaśnienia techniczne i szczyptę teorii. Hatha joga to idealna forma jogi dla osób, które pragną zrobić coś dla swojego ciała, rozwinąć jego siłę, wytrzymałość, elastyczność oraz poczuć się lepiej ze swym ciałem na poziomie mentalnym. Zajęcia uczą również uważnego łączenia ruchu z oddechem, co niezwykle ważne jest w praktyce asan. Każde zajęcia hatha jogi kończą się kilkunastominutowym, głębokim relaksem (joga nidra), który doskonale pozwala zregenerować ciało i umysł po całym dniu pracy.

zobacz zdjęcia

Ashtanga joga

Ashtanga vinyasa joga stanowi jedną z najbardziej dynamicznych form hatha jogi. Spośród innych stylów hatha jogi wyróżnia ją powtarzalność wykonywanych sekwencji asan, które są niejako "z góry" ustalone (wykonujemy asany w tzw. seriach) oraz dynamika, podtrzymywana dzięki płynnym przejściom pomiędzy pozycjami. Ashtanga joga jest niejako zaprzeczeniem panującego wyobrażenia o jodze jako o spokojnej aktywności fizycznej, nastawionej głównie na rozciąganie ciała. W systemie ashtanga jogi znajdziemy bowiem nie tylko pozycje rozciągające, ale również asany wzmacniające, dynamiczne przeskoki i inne przejścia pomiędzy pozycjami. Dlatego właśnie ashtanga joga stanowi najbardziej wszechstronny trening na poziomie ciała i dzięki temu stała się jedną z najpopularniejszych odmian jogi na Zachodzie, gdzie często bywa również nazywana "power yogą". Regularna praktyka ashtanga jogi zapewnia prawidłową postawę i ładną, wyrzeźbioną sylwetkę. Na poziomie mentalnym ashtanga joga stanowi tzw. "medytację w ruchu", gdzie ruch w połączeniu z punktem skupienia wzorku i oddechem łączy się w jedność (vinyasa) i wytwarza w umyśle stan koncentracji, jak i odprężenia zarazem. Ashtanga joga nie tylko poprawia kondycję fizyczną, ale również samopoczucie psychiczne.

Zajęcia ashtanga jogi w Yoga Balance nie są typową I lub II serią prowadzoną. Są to nasze autorskie zajęcia, które mają na celu przekazanie zarówno pewnych informacji teoretycznych o systemie ashtanga vinyasa joga, jak również praktykę I i II serii krok po kroku, tj. z objaśnieniem wykonania poszczególnych asan, techniki oddechu ujjayi i łączenia go z ruchem (vinyasa). Z uwagi na fakt, że ashtanga joga jest jedną z najbardziej dynamicznych form hatha-jogi, zajęcia z pewnością będą odpowiadały osobom bardziej energicznym, które potrzebują większej dawki wyzwań i wysiłku fizycznego. W wyniku ćwiczeń następuje mocne rozgrzanie ciała dające efekt sauny i masażu, bardzo się pocimy i spalamy dużo kalorii, jednocześnie rzeźbiąc wspaniałą sylwetkę. To naprawdę działa!

zobacz zdjęcia

Ashtanga joga (mysore)

Praktyka jogi w stylu mysore to szczególny sposób nauczania, zgodny z tradycją ashtanga jogi, której nauczał Sri. K Patthabi Jois w mieście Majsur (ang. Mysore) w południowych Indiach. Zajęcia te nie są prowadzone przez instrukcje słowne, lecz każdy uczestnik praktykuje sekwencję asan ashtanga jogi sam, zgodnie z rytmem swojego oddechu, nie śpiesząc się i nie podążając za grupą. Zaletą praktyki w stylu mysore jest możliwość indywidualnego podejścia nauczyciela do ucznia, który na początkowym etapie nauki asan kończy swoją praktykę po zaledwie 30 minutach, a w miarę wzrostu siły i wytrzymałości ciała wykonuje stopniowo więcej pozycji. Jeżeli uczeń nie zapamiętuje kolejności asan lub ma problem z wykonaniem jakiejkolwiek asany, nauczyciel obecny na sali oferuje pomoc lub modyfikację najlepszą dla danego ucznia. Zajęcia w stylu mysore na pewno przypadną do gustu osobom, które lubią praktykować w rytmie własnego oddechu i zgodnie z własnymi możliwościami, nie lubią narzuconego tempa ćwiczeń i chcą praktykować bez konieczności dostosowania się do grupy, liczą przy tym na indywidualne podejście nauczyciela, lub też zamierzają rozpocząć samodzielną praktykę w domu.

zobacz zdjęcia

Nasz adres

Bytomskie Centrum Kultury
(sala Ambasada II piętro)

pl. Karin Stanek

41-902 Bytom

yoga_balance@yahoo.pl

Masz pytania zadzwoń
608585302 - Asia
792545456 - Ewa
Znajdziesz nas na

Yoga Balance FacebookFACEBOOK

Yoga Balance InstagramINSTAGRAM

YOGA BALANCE 2018

Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (RODO), informujemy, że Administratorem Państwa danych osobowych jest Yoga Balance, ul. Powstańców Śląskich 10, 41-902 Bytom. Przetwarzanie Państwa danych osobowych będzie się odbywać na podstawie art. 6 RODO w celach statystycznych, marketingowych i analizowaniu ruchu na stronie internetowej. Profilowanie używane jest w Google Analytics, Google AdWords. Dane będą przechowywane przez okres od 30 dni do 5 lat. Posiadacie Państwo prawo dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia. Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo zablokować tę opcję samodzielnie w ustawieniach przeglądarki.Akceptuję
Do góry